Testy vín

TESTY vín – Ako vybrat najlepšie víno

TOP prémium produkt v kategórii vína 2022/2023
TOP prémium produkt v kategórii vína 2022/2023

Testy vín 2023 – prečítajte si prehľadné rady a preskúmajte rebríček tých najlepšie hodnotených (najlepších) vín na SK trhu vr. testovaných produktov (podľa nemeckého Testberichte.de) v zahraničí.

Presvedčte sa kto je víťaz testov vín a prejdite si hodnotenie, aké dostali najlepšie vína. Všetky testy a recenzie vín sú aktuálné 2023.

 

Toto by ste mali zohľadniť pri výbere:

 

AKO vybrať najlepšie víno

 

Príjemné stretnutie s blízkymi alebo priateľmi, oslavy či svadby sa zvyčajne nezaobídu bez dobrého vína. Ak nie ste odborník alebo milovník vína, výber správneho vína na danú príležitosť môže byť trochu mätúci.

 

Ako si vlastne viete vybrať z toľkých rôznych druhov vína?

Všetci vieme, že v závislosti od farby sú v ponuke biele, ružové a červené vína. Veľa informácií o víne, ktoré si vyberiete, nájdete na jeho etikete, takže určite nie je na škodu si ju dobre preštudovať. Vo všeobecnosti platí, že čím podrobnejšie informácie na etikete nájdete, tým kvalitnejší je obsah fľaše.

 

Vína podľa obsahu cukru:

Suché víno obsahuje najmenej zvyškového cukru, takže je menej sladké a trpkejšie, ale je najčistejšie zo všetkých odrôd.

Polosuché víno je o niečo sladšie ako suché víno a má rôznu kyslosť v závislosti od odrody hrozna, z ktorej sa vyrába. V tomto prípade platí, že čím suchšie sa víno javí, tým viac kyselín obsahuje.

Polosladké víno obsahuje viac prírodného cukru. Kyslosť nemá taký vplyv na chuť ako v prípade polosuchého vína.

Sladké víno patrí medzi drahšie alebo špeciálne vína a pije sa len v malých množstvách, napr. ako prípitok pri slávnostných alebo významných príležitostiach. Tu by ste si mali dať pozor na lacné sladké vína, ktoré neobsahujú prírodný cukor, ale umelo sladia víno.

 

Druhy vína podľa kvality

Stolové vína patria medzi najlacnejšie a najmenej kvalitné vína, bývajú sladené a vyrábajú sa zo zmesi rôznych odrôd z rôznych krajín. Patria sem krajové vína, pri ktorých musí výrobca dodržiavať pravidlo minimálneho obsahu cukru.

Akostné vína, v závislosti od toho, koľko odrôd sa používa:

Ak je na etikete uvedené „akostné odrodové víno„, znamená to, že najmenej 85 % vína musí byť vyrobené z odrody uvedenej na etikete.

Cuvée“ znamená, že víno je vyrobené z maximálne troch domácich odrôd uznaných na výrobu akostného vína, z ktorých jedna musí byť zastúpená minimálne 85 % z jednej vinohradníckej oblasti.

Zmes viacerých druhov hrozna z jednej vinohradníckej oblasti sa označuje ako „akostné víno“.

Prívlastkové vína musia byť vyrobené bez pridaného cukru, z jednej vinohradníckej oblasti a ich odroda, pôvod a hmotnosť musia byť úradne overené. Tieto vína sú kabernet, neskorý zber, výber z hrozna alebo ľadové či slamové vína, ktoré sú najdrahšie.

O veku vína vypovedá aj jeho farba: mladé biele víno má zvyčajne svetložltú farbu, ktorá sa mení na medovú alebo tmavožltú, čím je víno zrelšie. To isté platí aj pre červené víno. Čím je staršie, tým je jeho farba sýtejšia a tmavšia, pričom najstaršie ročníky majú tendenciu hnednúť.

Ak si vyberáme vína podľa chuti, je dôležité aj to, aké je ročné obdobie.

Ľahké biele vína s nižším obsahom trieslovín a alkoholu sú v lete osviežujúce a sú vhodné k bielemu mäsu, morským plodom, šalátom a syrom.

V chladnejšom počasí a v zime nájdete červené vína, ktoré sú plnšie a mohutnejšie, s väčším obsahom trieslovín. Sú skvelým doplnkom k mäsovým pokrmom, bravčovému alebo divine či steakom.

V každom ročnom období oceníte jemnú ovocnú chuť ružového vína, ktoré sa hodí k rybím pokrmom alebo zeleninovým šalátom.

Samozrejme, vyberať budete aj podľa vôní, ktoré každý z nás vníma inak. Niektorí ľudia dokážu vo víne rozoznať len základné arómy, ale sú aj takí, ktorí dokážu vnímať aj tie najjemnejšie náznaky vôní. Keďže nekvalitná korková zátka môže nepriaznivo ovplyvniť chuť vína, mnohí vinári dnes používajú plastové alebo sklenené zátky, ktoré nemajú na chuť vína žiadny vplyv.

Samostatnou kapitolou medzi vínami je šampanské, šumivé víno vyrábané len vo Francúzsku z troch povolených odrôd. Toto víno sa kvasí priamo vo fľašiach a pomaly dozrieva.

Na rozdiel od šampanského sa šumivé víno vyrába zo základného tichého vína, ktoré po pridaní tirage likéru začne kvasiť v uzavretých nerezových nádržiach. Šumivosť šumivého vína spôsobuje oxid uhličitý, ktorý sa vďaka uzavretiu v nádržiach pred plnením do fliaš koncentruje do vína.

  

Najpredávanejšie lacné vína 2022/2023[/caption]
Najpredávanejšie lacné vína 2022/2023

Pre ľahší výber použite testy vín 2022/2023:

Hodnotenie a testy vín sú pravidelne aktualizované a dopĺňané.

Hľadáte, ktorý produkt – víno je víťazom testu? Začnite tým, že si prejdete hodnotenia najlepších vín podľa nemeckého Testberichte.de

 

Testy vín 2023 – víťaz testu najlepší víno

 

 1.  Langenwalter 2013 – biele, nemecko  hodnotenie 1,0
 2.  Freixenet Carta Nevada Semi Seco – sekt, španielsko  hodnotenie 1,2
 3.  Mocavero Primitivo Salento 2011 – červené, taliansko  hodnotenie 1,5
 4.  Burrlein 2014 Silvaner – biele, nemecko  hodnotenie 1,5
 5.  Rodriguez Sanzo Damalisco Crianza 2009 – červené, španielsko  hodnotenie 2,0
 6.  Domaine de la Chauvinière 2015 – biele, francúzsko  hodnotenie 2,0
 7.  Cantador Silvernote trocken – sekt, rakúsko  hodnotenie 2,1

Zdroj: Testberichte.de | Poradie zahŕňa produkty výborne dostupné aj na slovenskom trhu. Niektoré z produktov patrí medzi novinky a niektoré môžu byť primárne určené pre nemecký trh.

 

Zobrazte si viac informácií o produktoch z testu vín

V SK sú aktuálne najpredávanejšie (najlepšie) tieto vína

Najpredávanejšie lacné vína a sekty (budget)
TOP Názov Obrázok Farba Objem Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 Topolčianky Veltlínske Zelené 0,75 l Topolčianky Veltlínske Zelené 0,75 l biela 0.75 2 1 Viac
2 J. P. Chenet Cabernet Syrah 0,25 l J. P. Chenet Cabernet Syrah 0,25 l červená 0.25 2 0 Viac
3 Vitis Galéria Frankovka Modrá 0,75 l Vitis Galéria Frankovka Modrá 0,75 l červená 0.75 3 0 Viac
Najpredávanejšie štandardné vína a sekty
TOP Názov Obrázok Farba Objem Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 Topolčianky Veltlínske Zelené 0,75 l Topolčianky Veltlínske Zelené 0,75 l biela 0.75 2 1 Viac
2 J. P. Chenet Cabernet Syrah 0,25 l J. P. Chenet Cabernet Syrah 0,25 l červená 0.25 2 0 Viac
3 Vitis Galéria Frankovka Modrá 0,75 l Vitis Galéria Frankovka Modrá 0,75 l červená 0.75 3 0 Viac
Najpredávanejšie TOP vína a sekty premium
TOP Názov Obrázok Farba Objem Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 Choya Saké Japonské 0,75 l Choya Saké Japonské 0,75 l biela 0.75 10 1 Viac
2 Chowaniec & Krajčírovič Pesecká leánka polosladké 0,75 l Chowaniec & Krajčírovič Pesecká leánka polosladké 0,75 l biela 0.75 7 1 Viac
3 Château Topoľčianky Sweet Alibernet slamové sladké červené 2019 0,375 l Château Topoľčianky Sweet Alibernet slamové sladké červené 2019 0,375 l červená 14 0 Viac

Zobrazte si ďalšie najpredávanejší vína

 

REKAPITULÁCIA:

VÍŤAZ TESTU vín + NAJPREDÁVANĚJŠÍ víno ( kat. stred)

Zhrnutie: tu vidíte kto je víťaz testu vín (výborne dostupných aj na slovenskom trhu) podľa nemeckého testu v roku 2023 + aktuálne nejprodávaněší kúsok v strednej cenovej relácii sledujúci najlepší vína v SR. Touto voľbou rozhodne nesiahnete vedľa a môžete si byť istí, že vám produkty budú spoľahlivo slúžiť, anižbyste zbytočne preplácali.

 

VÍŤAZ TESTU NAJPREDÁVANEJŠÍ V SK
Freixenet Carta Nevada Semi Seco Topolčianky Veltlínske Zelené 0,75 l
Testy vín – víťaz testu 2022/2023
Najpredávanejší a najlepšie hodnotené vína 2022/2023
1. MIESTO 1. MIESTO

  

Testy-spotrebicov.sk – testy vín 2022/2023


 
 

 

5/5 - (1 hlasov)