Testy kávy

Testy kávy 2021 – Ako vybrať najlepší zrnkovú, mletú, instantnú a kapsľovú kávu?

Testy kávy - víťaz testu - najlepší kávy 2021
Testy kávy – víťaz testu

Testy kávy 2021 – Viete, ako navodiť tú správnu pohodu a relaxáciu? Čo tak lahodný dezert a najlepšia káva, akú si viete predstaviť. Ale aká by to mala byť? Predsa tá,, ktorú máte najradšej a môžete si byť istí, že ide o kvalitnú kávu. Pokúsime sa vám pomôcť s výberom a poskytneme vám informácie o tom, na čo sa pri výbere zamerať.

Druhy kávy – (Arabica, Robusta, Bezkofeínová káva, cibetky, Zelená káva)

– Arabica – jedná sa o najobľúbenejší typ kávy, ktorá má jemnú, ale veľmi intenzívnu chuť. Je vnímaná ako najkvalitnejšie druh kávy a preto patrí medzi tie najdrahšie. Pestuje sa v oblastiach Strednej Ameriky a Afriky.

– Robusta – je menej známejší a používanějším druhom kávy a najmä pre svoju veľmi výraznú horkú chuť. Má vysoký obsah kofeínu a pestuje sa oveľa ľahšie ako arabica. Z týchto dôvodov je aj výrazne lacnejší. Pri výrobe kávy sa robusta mieša s arabikou, ale arabica je takmer vždy hlavnou zložkou vyrábanej kávy.

– Káva bez kofeínu – ide vždy o klasickú kávu (napr. arabica, robusta, ..), z ktorej je kofeín odstránený rôznymi procesmi (chemickými, vodnými alebo inými). Všetky kávové zrná v skutočnosti vždy obsahujú pomerne veľké množstvo kofeínu.

– Cibetková káva – je veľmi vzácny a tiež veľmi drahý druh kávy, ktorý vyrába z trusu zvierat (cibetky palmové). Chuť tejto kávy je naozaj intenzívna a aromatická. U nás sa s týmto druhom kávy stretnete len zriedka a za originál si naozaj priplatíte.

– Zelená káva – ide o nepražený druh kávy, ktorý je podstatne zdravší ako klasická pražená káva. Je vhodný aj na chudnutie, pretože zabraňuje vstrebávaniu cukru a celkovo pozitívne ovplyvňuje metabolizmus.

Formy káv – (Zrnková, Mletá, Instatntní, Kapsule alebo E.S.E.pody)

– Zrnková – ide o pražené kávové zrná, ktoré je potrebné pred prípravou zomlieť. Výhodou je ich čerstvosť, vôňa, chuť a možnosť zvoliť si ľubovoľnú hrubosť mletia. Nevýhodou je nutnosť používať mlynčeky alebo automatické kávovary.

– Mletá – v tomto prípade ide o hotovú zmes mletej kávy. Výhodou je rýchlosť prípravy, silnejšia chuť ako u instantnej kávy a nie je potrebný mlynček. Nevýhodou je „slabšia“ chuť ako u zrnkovej kávy a kratšia čerstvosť.

– Instantné – vyrába sa špeciálnymi postupmi najmä z hrubo mletej kávy. Výhodou je rýchla a jednoduchá príprava, pri ktorej nie je potrebné žiadne zložité vybavenie (stačí zaliať horúcou vodou). Nevýhodou je však jej menej výrazná chuť a aróma v porovnaní s mletou a zrnkovou kávou (v niektorých prípadoch sa aróma musí do kávy pridávať umelo – chemickými procesmi).

– Kapsule (E.S.E.Pods) – ide o presne porciovanú mletú kávu, ktorá je uzavretá v špeciálnych kapsuliach. Ich výhodou je rýchla príprava, veľmi dlhá trvanlivosť a tiež výrazná aróma. Nevýhodou je vyššia cena za porciu a nutnosť zakúpiť si špeciálny stroj na kapsuly.

Spôsob prípravy – má veľký vplyv na konečný výsledok (najmä chuť) pripravenej kávy. Môžete si vybrať medzi:

– automatické kávovary (výhodou je plne automatická, jednoduchá a dokonalá príprava nielen kávy, nevýhodou je vyššia obstarávacia cena).

– Pákové kávovary (výhodou je dokonalá chuť pripravovanej kávy, nevýhodou je pracné čistenie všetkých častí kávovaru).

– kapsulové kávovary (výhodou je veľmi jednoduchá príprava takmer akéhokoľvek druhu kávy, nevýhodou je pomerne vysoká cena jednotlivých kapsúl).

– prekapávače (výhodou je nižšia obstarávacia cena a väčšie množstvo pripravenej kávy, nevýhodou je nižšia kvalita kávy a potreba dôkladného čistenia filtra).

– moka kanvice (výhodou je kúpna cena kanvice, nevýhodou je potreba zvýšenej opatrnosti proti „prehriatiu“ kanvice)

– French press (výhodou je cena, praktickosť kanvice a rýchlosť a množstvo pripravenej kávy, nevýhodou je nutnosť dávkovať vhodne hrubo zomletú kávu)

– aeropress (výhodou je jednoduchosť prípravy, nevýhodou je nákup nových filtrov)

– vákuová kanvica (pre skutočných nadšencov je to zdĺhavá príprava kávy)

– klasika („ručné zalievanie“ mletej alebo instantnej kávy horúcou vodou) 🙂

Kvalita kávových zŕn – spravidla najkvalitnejšie zrná sú vždy z prvej sezónnej úrody, s nižším obsahom kofeínu a s príslušnou certifikáciou. Na prvý pohľad by si mal konečný zákazník všimnúť dokonalú celistvosť a veľkosť zŕn bez akýchkoľvek nečistôt, správnu farbu (bez známok nedostatočného alebo nadmerného praženia) a predovšetkým dokonalú a výraznú arómu.

Čerstvosť – táto informácia je u kávy zásadná, ale s istotou veľmi ťažko zistiteľná. Zákazník môže balenú kávu spoznať len podľa dátumu spotreby. Ak hovoríme o čerstvosti, ktorú si zákazník môže skontrolovať na zrnách, zamerajte sa na zrná s výraznou, silnou a príjemnou vôňou a na zrná, ktoré nevykazujú stopy mastnoty.

Krajina pôvodu – káva sa pestuje v ideálnych oblastiach takmer po celom svete (viac ako 60 krajín). Brazília je však jednoznačne jedným z najväčších producentov kávy. Ďalšími významnými producentmi kávy sú Vietnam, Indonézia, Kolumbia, India, Etiópia, Peru, Guatemala, Mexiko a Honduras. Na prvé tri krajiny však pripadá viac ako ½ celkovej produkcie kávy na svete.

Najpredávanejší a najlepšie hodnotené kávy 2021
Najpredávanejší a najlepšie hodnotené kávy

Cena – keďže né každému z nás chutí rovnaký druh kávy, neplatí tu, že čím drahší tým lepšie. Cenovo možno kávu orientačne rozdeliť do troch skupín (do 8EUR / 100g, okolo 25EUR/ 100g, nad 40EUR/ 100g). 1.Nejlevnějším druhom kávy je jednoznačne Robusta a zmes Robusty a menej kvalitného druhu Arabica.

2.Do druhej kategórie patrí kvalitné Arabica, bezkofeínová a zelená káva.

3.V poslednej kategórii narazíme na najexkluzívnejšie druh 100% arabica s certifikáciou a tiež originálnů Cibetkovů kávu.

Samostatnou kategóriou sú kapsulové kávy, kde sa cena jednej kapsuly (t. j. jednej porcie kávy) pohybuje od 5 do 15 tisíc korún.

Pre ľahší výber použite testy kávy 2021:

Testy kávy – víťaz testu najlepšie kávy 2021

Hľadáte, ktorá káva je víťazom testu. Prečítajte si hodnotenia najlepších káv podľa nemeckého Roastmarket.de

Zdroj: Roastmarket.de

Zobrazte si ďalšie informácie o o čerstvé káve z testov

Niektoré z produktov patrí medzi novinky a niektoré sú určené pre nemecký trh.

U nás sú aktuálne najpredávanejšie (najlepšia) tieto kávy a kapsule

Najlepšia káva

Najpredávanejšie lacné kávy (budget)
TOP Názov Obrázok Druh Hmotnosť Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 DeLonghi Kimbo Espresso Classic zrnková káva 1 kg DeLonghi Kimbo Espresso Classic zrnková káva 1 kg zmes Arabica a Robusta 1 g 6 1,4 Viac
2 Segafredo Intermezzo zrnková káva 1 kg Segafredo Intermezzo zrnková káva 1 kg zmes Arabica a Robusta 1000 g 6 1,5 Viac
3 Lavazza DEK mletá káva 250 g Lavazza DEK mletá káva 250 g 100% Arabica 250 g 3 1,3 Viac
Najpredávanejšie štandardné kávy
TOP Názov Obrázok Druh Hmotnosť Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 Lavazza Qualita Oro zrnková káva 1 kg Lavazza Qualita Oro zrnková káva 1 kg 100% Arabica 1 g 11 1,3 Viac
2 Pellini Espresso Bar n°82 Vivace zrnková káva 1 kg Pellini Espresso Bar n°82 Vivace zrnková káva 1 kg zmes Arabica a Robusta 1000 g 11 1,2 Viac
3 Kimbo Aroma Gold zrnková káva 1 kg Kimbo Aroma Gold zrnková káva 1 kg 100% Arabica 1000 g 11 1,1 Viac
Najpredávanejšie TOP kávy premium
TOP Názov Obrázok Druh Hmotnosť Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 DeLonghi Kimbo Espresso 100% Arabica zrnková káva 1 kg DeLonghi Kimbo Espresso 100% Arabica zrnková káva 1 kg 100% Arabica 1 g 16 1,3 Viac
2 Lucaffé Mr. Exclusive 100% Arabica zrnková káva 1 kg Lucaffé Mr. Exclusive 100% Arabica zrnková káva 1 kg 100% Arabica 1000 g 18 1,1 Viac
3 Lavazza Tierra Fair Trade zrnková káva 1 kg Lavazza Tierra Fair Trade zrnková káva 1 kg 100% Arabica 1000 g 13 1,4 Viac

Najlepšie kávové kapsule

Najpredávanejšie lacné kávové kapsule (budget)
TOP Názov Obrázok Počet kapsúl Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 Nescafé Dolce Gusto Latte Macchiato Vanilla kávové kapsule 16 ks Nescafé Dolce Gusto Latte Macchiato Vanilla kávové kapsule 16 ks 16 4 1,4 Viac
2 Nescafé Dolce Gusto Cappuccino Ice kávové kapsule 16 ks Nescafé Dolce Gusto Cappuccino Ice kávové kapsule 16 ks 16 3 1,6 Viac
3 Nescafé Dolce Gusto Latte Macchiato Unsweetened kávové kapsule 16 ks Nescafé Dolce Gusto Latte Macchiato Unsweetened kávové kapsule 16 ks 16 4 1,4 Viac
Najpredávanejšie štandardné kávové kapsule
TOP Názov Obrázok Počet kapsúl Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 Nescafé Dolce Gusto Espresso Barista kávové kapsule 16 ks Nescafé Dolce Gusto Espresso Barista kávové kapsule 16 ks 16 4 1,4 Viac
2 Nescafé Dolce Gusto Cappuccino kávové kapsule 16 ks Nescafé Dolce Gusto Cappuccino kávové kapsule 16 ks 16 4 1,3 Viac
3 Nescafé Dolce Gusto Grande Intenso kávové kapsule 16 ks Nescafé Dolce Gusto Grande Intenso kávové kapsule 16 ks 16 4 1,4 Viac
Najpredávanejšie TOP kávové kapsule premium
TOP Názov Obrázok Počet kapsúl Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 Lavazza Blue Espresso Intenso 100 ks Lavazza Blue Espresso Intenso 100 ks 100 19 1,3 Viac
2 Nescafé Dolce Gusto Espresso kávové kapsule 30 ks Nescafé Dolce Gusto Espresso kávové kapsule 30 ks 30 7 1,3 Viac
3 Illy iperEspresso Lungo 21 ks Illy iperEspresso Lungo 21 ks 21 9 1,2 Viac

Zobrazte si ďalšie najpredávanejší čerstvej kávy na našom trhu

Testy kávy 2021