Testy varných dosiek

TESTY varných dosiek – Ako vybrat najlepšie varnú dosku

TOP prémium produkt v kategórii varné dosky 2023/2024
TOP prémium produkt v kategórii varné dosky 2023/2024

Testy varných dosiek 2024 – prečítajte si prehľadné rady a preskúmajte rebríček tých najlepšie hodnotených (najlepších) varných dosiek na SK trhu vr. testovaných produktov (podľa nemeckého Testberichte.de) v zahraničí.

Presvedčte sa kto je víťaz testov varných dosiek a prejdite si hodnotenie, aké dostali najlepšie varné dosky. Všetky testy a recenzie varných dosiek sú aktuálné 2024.

 

Toto by ste mali zohľadniť pri výbere:

 

AKO vybrať najlepšie varnú dosku

 

Ak patríte k tým, ktorí sa chystajú zariadiť novú kuchyňu, uvažujú o jej rekonštrukcii alebo sa vám pokazil spotrebič, určite budete potrebovať radu pri výbere najlepšej varnej dosky. Pokúsime sa vám s týmto výberom pomôcť.

Klasický kombinovaný sporák, ktorý obsahuje varnú dosku aj rúru, sa čoraz viac stáva prežitkom. Používatelia sa čoraz častejšie rozhodujú pre samostatnú varnú dosku a vstavanú rúru.

V dnešnom výbere sa zameriame na samostatné varné dosky.

Pred ich výberom je dôležité pozrieť sa na základné parametre a možnosti varných dosiek.

 

 

Ktorý typ si vybrať? (plynové, keramické alebo indukčné)

Plynové varné dosky – sú stále obľúbeným typom varných dosiek. Ich výhodou je veľmi dobrá regulácia výkonu (okrem najnižších hodnôt výkonu), nízke obstarávacie náklady, relatívne krátky čas ohrevu (vďaka možnosti vysokého výkonu) a v neposlednom rade nie je potrebná elektrická prípojka. To znamená, že teplo je veľmi užitočné nielen pre vykurovací systém, ale aj pre napájanie (okrem automatického elektrického zapaľovania). Hlavnou nevýhodou plynových varných dosiek je slabá regulácia minimálneho výkonu (v niektorých prípadoch je minimálny výkon horáka stále vyšší, než používateľ potrebuje). Na vykurovanie možno použiť bežný zemný plyn alebo propán-bután (pozor však na potrebu výmeny plynovej trysky).

Sklokeramická varná doska – patrí k typom elektrických varných dosiek a jej energetická účinnosť je približne 70 %. K úplnému zahriatiu dôjde do 10 až 15 sekúnd. Efektívnejšiu prevádzku sklokeramických varných dosiek možno dosiahnuť použitím viaczónovej varnej dosky, kde je zóna pre okamžitý (super rýchly) ohrev s vysokým výkonom a infračerveným senzorom (Hilight zóna, Sprint start, Quick systém). Pri nižších obstarávacích nákladoch na sklokeramickú varnú dosku však očakávajte vyššie prevádzkové náklady v dôsledku nedokonalej spotreby energie. Medzi ďalšie nevýhody patrí veľmi rýchle zhnednutie potravín, ktoré sa dostanú na povrch horúcej sklokeramickej dosky.

Indukčná varná doska – tiež elektrický typ varnej dosky a podobný vzhľad ako sklokeramické varné dosky. Samotný princíp vykurovania je však úplne odlišný. Ohrev tu prebieha priamo na kontaktných plochách hrnca a medzi povrchom varnej dosky na princípe elektromagnetizmu (priamo pod varnou doskou sa nachádza indukčná medená cievka, ktorá vďaka elektromagnetickému poľu prenáša energiu na špeciálny riad s feromagnetickým dnom). Ide teda o veľmi účinný, ekonomicky najvýhodnejší a najrýchlejší spôsob varenia potravín. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena, potreba používať špeciálny riad a zvýšená hlučnosť indukčnej varnej dosky.

 

Veľkosť, počet varných zón a výkon (príkon) varných dosiek

Veľkosť – štandardná šírka varných dosiek je 59-60 cm, ale trh ponúka varné dosky so šírkou 30, 45 a dokonca 90 cm.

Počet varných zón – pri plynovej alebo elektrickej varnej doske sa zvyčajne používajú štyri varné zóny. Na trhu sa však ponúkajú aj dve, tri, päť a dokonca šesť varných zón v závislosti od veľkosti varnej dosky.

Výkon (príkon) – plynové varné dosky sa najčastejšie vyskytujú s celkovým výkonom 3,5 až 11 kW.

– Pri elektrických varných doskách sa najčastejšie stretnete s celkovým výkonom 3,7 až 10,5 kW.

Samozrejme, v oboch prípadoch to závisí od veľkosti a počtu varných zón.

V prípade elektrických varných dosiek počet varných plôch a počet varných panelov. V prípade varných dosiek (sklokeramických alebo indukčných) nezabudnite ani na príslušné napájanie (230 V alebo 400 V) a príslušnú ochranu. V ideálnom prípade min. 16A alebo 2x16A (32A). Pri menších varných doskách s maximálnym príkonom 3,5 kW je možné použiť ochranu 10 A.

 

Ovládanie, funkcia a bezpečnosť varných dosiek

Ovládanie – pri plynových varných doskách je ovládanie takmer nemenné, pomocou otočných mechanických ovládačov sa reguluje množstvo plynu, a tým aj veľkosť plameňa.

– Pri indukčných varných doskách môžete nájsť klasické dotykové ovládanie alebo modernejšie posuvné ovládanie, pri ktorom môžete dosiahnuť požadovaný výkon varnej zóny presunutím prsta do určitej polohy na varnej doske.

Funkcie – plynové varné dosky sú zvyčajne vybavené funkciou automatického zapaľovania a v niektorých prípadoch funkciou časovača (Pozor!!! – v týchto prípadoch je potrebné mať k plynovej varnej doske pripojený napájací kábel 230 V)

– elektrické sklokeramické a najmä indukčné varné dosky sú oveľa lepšie a majú množstvo funkcií. Medzi základné patrí časovač (jednoducho nahrádza funkciu minútky), možnosť okamžitého zvýšenia výkonu (tzv. booster, ktorý nasmeruje maximálny výkon do varnej zóny, ktorú potrebujete), funkcia prispôsobenia veľkosti hrnca a tiež veľmi obľúbená funkcia stop and go (môžete kedykoľvek prerušiť a potom sa opäť vrátiť k vareniu).

Bezpečnosť – niektoré plynové varné dosky sú vybavené detskou poistkou, ale od plynových varných dosiek viac neočakávajte.

– V prípade indukčných varných dosiek sú bezpečnostné funkcie oveľa rozmanitejšie, ako napríklad – detská poistka, automatické vypnutie (buď keď hrniec pretečie, alebo keď varná doska nie je vypnutá), blokovanie ovládacieho panela, detekcia veľkosti riadu a tiež zlé napätie zo zdroja.

 

Materiál, dizajn a použiteľnosť kuchynského riadu pre varné dosky

Materiál a dizajn – v prípade sklokeramických a indukčných varných dosiek je to s materiálom veľmi jednoduché, pretože varná doska je vždy vyrobená zo sklokeramiky. Niektorí výrobcovia sa snažia doplniť varnú dosku hliníkovým rámom. Tento dizajn však nemusí vyhovovať každému používateľovi.

-Pri plynových varných doskách si však môžete vybrať z oveľa väčšieho množstva materiálov a dizajnu. Mriežky varných dosiek sa najčastejšie vyrábajú z bieleho smaltu, nehrdzavejúcej ocele, sklokeramiky alebo skla, prevažne sú liatinové a majú rôzne tvary.

Použiteľnosť kuchynského riadu – Pri elektrických sklokeramických a plynových varných doskách si vystačíte s bežným kuchynským riadom určeným na varenie potravín. Pozor však na indukčné varné dosky, pri ktorých musíte vždy používať špeciálny riad s feromagnetickým dnom, určený špeciálne na indukčné varenie.

Cena – na trhu je možné kúpiť štvor platničkové varné dosky za menej ako 200 EUR, väčšinou ide o lacnejšie plynové varné dosky a menej výkonné sklokeramické varné dosky. Pod 400 € môžete získať veľmi kvalitné plynové a sklokeramické varné dosky a tiež veľmi slušné indukčné varné dosky. Najkvalitnejšie a najvýkonnejšie indukčné varné dosky sa však dajú kúpiť za viac ako 2 000 EUR.

  

Najpredávanejšie lacné varné dosky 2023/2024[/caption]
Najpredávanejšie lacné varné dosky 2023/2024

Pre ľahší výber použite testy varných dosiek 2023/2024:

Hodnotenie a testy varných dosiek sú pravidelne aktualizované a dopĺňané.

Hľadáte, ktorý produkt – varná doska je víťazom testu? Začnite tým, že si prejdete hodnotenia najlepších varných dosiek podľa nemeckého Testberichte.de

 

Testy varných dosiek 2024 – víťaz testu najlepší varná doska

 

Najlepšie varné dosky podľa Testberichte.de

1. AEG IKB64301 – indukčný, 7,35W, 56cm, viac… hodnotenie – 1,5
2. Bosch PIE 631FB1E – indukčný, 7,4kW, 60cm hodnotenie – 1,5
3. AEG HK654070 FB – indukčný, 7,41W, 58cm hodnotenie – 2,1

 

Zdroj: Testberichte.de | Poradie zahŕňa produkty výborne dostupné aj na slovenskom trhu. Niektoré z produktov patrí medzi novinky a niektoré môžu byť primárne určené pre nemecký trh.

 

Najlepšie varné dosky podľa podľa Testfreaks.co.uk

1. Siemens EX 875LYC1E – indukčné, 7,4kW, 82cm, viac… hodnotenie 1,3
2. Electrolux EHF 6241 FOK – indukčný, 6,4kW, 59cm, viac… hodnotenie 1,9

 

Zdroj:Testfreaks.co.uk | Poradie zahŕňa produkty výborne dostupné aj na slovenskom trhu. Niektoré z produktov patrí medzi novinky a niektoré môžu byť primárne určené pre zahraničný trh.

Zobrazte si viac informácií o produktoch z testu varných dosiek

V SK sú aktuálne najpredávanejšie (najlepšie) tieto varné dosky

Najpredávanejšie lacné varné dosky (budget)
Poradie Názov Obrázok Cena od [EUR] Hodnotenie
1. Gorenje CT41SC Gorenje CT41SC 129 1,0
2. Mora VDP 645GB3 Mora VDP 645GB3 139 1,5
3. CONCEPT SDV1230 CONCEPT SDV1230 89 2,0
Najpredávanejšie štandardné varné dosky
Poradie Názov Obrázok Cena od [EUR] Hodnotenie
1. Electrolux LIR60430 Electrolux LIR60430 239 1,4
2. Electrolux LIR60433 Electrolux LIR60433 233 1,2
3. Klarstein Victoria 4 Flex Klarstein Victoria 4 Flex 273 1,0
Najpredávanejšie TOP varné dosky (premium)
Poradie Názov Obrázok Cena od [EUR] Hodnotenie
1. Electrolux EIV835 Electrolux EIV835 489 1,1
2. AEG IKE64441IB AEG IKE64441IB 414 1,2
3. Samsung NZ64B5046GK Samsung NZ64B5046GK 393 1,3

Zobrazte si ďalšie najpredávanejší varné dosky

 

REKAPITULÁCIA:

VÍŤAZ TESTU varných dosiek + NAJPREDÁVANĚJŠÍ varná doska ( kat. stred)

Zhrnutie: tu vidíte kto je víťaz testu varných dosiek (výborne dostupných aj na slovenskom trhu) podľa nemeckého testu v roku 2024 + aktuálne nejprodávaněší kúsok v strednej cenovej relácii sledujúci najlepší varné dosky v SR. Touto voľbou rozhodne nesiahnete vedľa a môžete si byť istí, že vám produkty budú spoľahlivo slúžiť, anižbyste zbytočne preplácali.

 

VÍŤAZ TESTU NAJPREDÁVANEJŠÍ V SK
AEG IKB64301 Electrolux LIR60430
Testy varných dosiek – víťaz testu 2023/2024
Najpredávanejší a najlepšie hodnotené varné dosky 2023/2024
1. MIESTO 1. MIESTO

 

Typy a tipy na čistenie varných dosiek

Čistenie špeciálnymi prostriedkami je možné, ale poradíme vám, ako varné dosky čistiť jednoduchšie.

Čistiace prostriedky týchto zariadení využívajú vlastnosti kyselín a zásad na rozklad bielkovín, tukov a cukrov. Okrem toho pôsobí výrobok iónovým účinkom na zapečené nečistoty.

– malé znečistenie – vytvorte zmes soli a sódovej vody (sódová voda)

– stredné znečistenie – zmiešajte citrónovú šťavu so soľou.

– silné znečistenie – zmiešajte niekoľko kvapiek octu so soľou.

V prípade, že predchádzajúce rady nefungujú, tam, kde sa používajú kyseliny, vyskúšajte čistiace vlastnosti zásad a urobte to veľmi jednoducho pomocou jedlej sódy.

 

Testy-spotrebicov.sk – testy varných dosiek 2023/2024


 
   

...

 

5/5 - (1 hlasov)