Testy statívov

TESTY statívov – Ako vybrat najlepšie statív

TOP prémium produkt v kategórii statívy 2022/2023
TOP prémium produkt v kategórii statívy 2022/2023

Testy statívov 2023 – prečítajte si prehľadné rady a preskúmajte rebríček tých najlepšie hodnotených (najlepších) statívov na SK trhu vr. testovaných produktov (podľa nemeckého Testberichte.de) v zahraničí.

Presvedčte sa kto je víťaz testov statívov a prejdite si hodnotenie, aké dostali najlepšie statívy. Všetky testy a recenzie statívov sú aktuálné 2023.

 

Toto by ste mali zohľadniť pri výbere:

 

AKO vybrať najlepšie statív

 

Či už ideme na dovolenku alebo na malý rodinný výlet do zoologickej záhrady alebo do hôr, väčšina z nás si chce tieto okamihy uchovať v pamäti alebo sa nimi pochváliť priateľom, a preto si často robíme fotografie alebo videá. Určite sa vám však už stalo, že snímky boli rozmazané alebo sa záznam z kamery trochu triasol. Na vine môže byť aj to, že ste nepoužili statív a fotoaparát ste držali len v rukách. Aby sa to už neopakovalo, môžete si pozrieť, aké statívy sú k dispozícii, a podľa toho si vybrať.

 

Ako si vybrať statív?

Pred kúpou statívu by ste mali vedieť, čo sa chystáte fotografovať alebo filmovať, pretože niektoré sú vhodné na fotografovanie krajiny, makra, portrétov, iné na fotografovanie v štúdiu a ďalšie na snímanie športových zápasov. Vyberajte teda podľa týchto parametrov:

  • Konštrukcia – Najčastejšie používané statívy sa nazývajú tripody. Majú tri nohy so špeciálnymi koncovkami. Tie zabezpečujú stabilitu aj na klzkom povrchu. Druhým typom sú monopody. Tie majú len jednu nohu a vďaka nižšej hmotnosti si takýto statív môžete vziať so sebou do hôr. Často sa používajú aj vo fotografických štúdiách. Pri snímaní so samospúšťou budete potrebovať miniatúru. Špeciálnym druhom je Joby GorillaPod, ktorého nohy sa dajú ohýbať, takže ho môžete zavesiť na strom alebo zábradlie. Tieto statívy unesú až 5 kg. Kúpiť si ich môžete približne od 40 EUR. Môžete si vybrať aj štvorsegmentový alebo päťsegmentový statív, ale musíte počítať s tým, že ich rozloženie trvá dlhšie.  
  • Materiál – statívy môžu byť napríklad z plastu. Hoci sú ľahké a lacné, majú krátku životnosť a nie sú také stabilné. Statívy z dreva sú príliš ťažké a titánové sú pomerne drahé. Preto sa najčastejšie používajú hliníkové zliatiny alebo uhlík. Hliníkové statívy sú pevné, stabilné a cenovo dostupné. Najlacnejšie sa dajú kúpiť od 20 EUR. Karbónové sú ľahšie a odolnejšie, ale ich cena je výrazne vyššia. Ak však budete fotografovať často, táto investícia sa vám určite oplatí.
  • Statívová hlava – Guľová hlava je pohodlnejšia, ľahšia a jednoduchšia na používanie, zatiaľ čo trojcestná hlava umožňuje výrazne presnejšie nastavenie fotoaparátu. Je však ťažší a objemnejší. Na snímanie videa vám dobre poslúži videohlava. Každá kvalitná statívová hlava by mala mať vodováhu, ktorá sa dá preklopiť do polohy pri fotografovaní na výšku.
  • Hmotnosť – čím ťažší statív si zaobstaráte, tým bude stabilnejší, čo je dôležité napríklad pri fotografovaní, keď fúka silný vietor. Príliš ťažký statív sa však bude veľmi prehýbať, takže nebude vhodný napríklad pre tých, ktorí plánujú náročnejšiu horskú túru.
  • Výška – Vyberte si statívy podľa maximálnej nastaviteľnej výšky. Kompaktné statívy sú vysoké približne 130 cm. Keďže sú ľahšie, môžete si ich vziať napríklad na dlhšiu horskú túru, ale pri fotografovaní sa budete musieť trochu krčiť a po chvíli vás môže bolieť chrbát. Ideálne sú statívy vo výške očí. Výška takéhoto statívu je 160 – 180 cm. Závisí to však aj od výšky fotografa. Ak budete fotografovať makro, budete potrebovať malý statív, ktorý sa dá rozložiť pri zemi.  
  • Nosnosť – Táto premenná udáva maximálnu hmotnosť, ktorú statív unesie. Je veľmi dôležité, aby ste statív nepreťažovali, aby ste ho nepoškodili.

 

Na čo sa ešte zamerať pri výbere statívu?

Nezabudnite sa informovať o dostupnosti náhradných dielov. Niekedy môže dôjsť k poškodeniu alebo strate niektorej súčiastky, a ak výrobca neponúka na predaj jednotlivé náhradné diely, museli by ste si kúpiť celý nový statív.

Okrem nákupu statívu by ste mali zvážiť aj nákup rôzneho príslušenstva. Niektoré sú dokonca súčasťou balenia. Patria sem puzdrá a tašky na ochranu statívu a jeho prenášanie, ako aj vodováhy na uľahčenie vyrovnania statívu alebo vhodné koncovky nôh, napríklad hroty.

Rada: statív si vyberajte naozaj starostlivo, pretože správne zvolený a kvalitný statív vám vydrží celý život.

  • konstrukce – Nejčastěji používané stativy jsou tzv. tripody. Mají tři nohy, na kterých jsou speciální koncovky. Ty zajišťují stabilitu třeba i na kluzkém povrchu. Druhým typem jsou monopody. Ty mají jen jednu nohu a díky nižší hmotnosti můžete vzít klidně takový stativ s sebou na hory. Často se používají také ve fotoateliérech. Při focení na samospoušť se vám bude zase hodit nějaký ministativ. Zvláštním druhem je pak Joby GorillaPod, jehož nohy se dají ohýbat, takže jej můžete třeba zavěsit na strom nebo na zábradlí. Tyto stativy unesou i 5 kg. Pořídíte je už od cca 1 000,- Kč. Můžete si také vybrat stativ čtyřsegmentový i pětisegmentový, ovšem musíte počítat s tím, že jejich rozložení trvá déle.
  • materiál – Stativy mohou být vyrobeny například z plastu. Jsou sice lehké a levné, ale mají krátkou životnost a nejsou tak stabilní. Stativy ze dřeva jsou zase příliš těžké a titanové dost drahé. Proto jsou nejčastěji používanými materiály hliníkové slitiny nebo karbon. Stativy hliníkové jsou pevné, stabilní a cenově dostupné. Ty nejlevnější koupíte už od 500,- Kč. Karbonové jsou oproti nim lehčí, odolnější, ale jejich cena je výrazně vyšší. Pokud však budete fotit často, tato investice se vám rozhodně vyplatí.
  • stativová hlava – Pohodlnější, lehčí a snadnější na ovládání je kulová hlava, oproti tomu třícestná umožňuje výrazně přesnější nastavení fotoaparátu. Je však těžší a rozměrnější. Pro natáčení videa vám zase poslouží video hlava. Každá kvalitní stativová hlava by měla mít vodováhu možnost překlopení do polohy při focení na výšku.
  • hmotnost – Čím těžší stativ si pořídíte, tím bude stabilnější, což je důležité při pořizování snímků, například, když fouká silný vítr. Ovšem příliš těžký se zase dost pronese, takže nebude vhodný pro ty, kteří kupříkladu plánují náročnější túru do hor.
  • výška – Vybírejte stativy podle maximální nastavitelné výšky. Kompaktní stativy jsou vysoké asi 130 cm. Protože jsou lehčí, můžete je vzít třeba na delší horskou túru, ale při focení se budete muset trošku přikrčit a za chvíli vás mohou bolet záda. Ideální jsou stativy ve výšce očí. Výška takového stativu je 160 – 180 cm. Záleží ovšem také na výšce fotografa. Pokud budete fotit makro, bude se vám zase hodit nějaký malý stativ, který lze rozložit u země.
  • nosnost – Tato veličina udává, jakou maximální váhu stativ unese. Je velice důležité stativ nepřetěžovat, aby nedošlo k jeho poškození.

Na co si dát ještě při výběru pozor?

Nezapomeňte se informovat o dostupnosti náhradních dílů. Někdy se totiž může stát, že dojde k poškození či ztrátě nějaké části a pokud by výrobce nenabízel prodej jednotlivých náhradních dílů, museli byste koupit celý nový stativ.

Kromě pořízení stativu byste měli zvážit dokoupení různého příslušenství. Některé jsou dokonce součástí balení. Jedná se například o obaly a tašky na ochranu stativu a jeho přenášení, dále pak vodováhy, které usnadňují rovné postavení stativu nebo vhodná zakončení nohou jako jsou třeba hroty.

Rada na závěr: Stativ vybírejte opravdu pečlivě, protože správně zvolený, kvalitní vám vydrží i na celý život.

  

Najpredávanejšie lacné statívy 2022/2023[/caption]
Najpredávanejšie lacné statívy 2022/2023

Pre ľahší výber použite testy statívov 2022/2023:

Hodnotenie a testy statívov sú pravidelne aktualizované a dopĺňané.

Hľadáte, ktorý produkt – statív je víťazom testu? Začnite tým, že si prejdete hodnotenia najlepších statívov podľa nemeckého Testberichte.de

 

Testy statívov 2023 – víťaz testu najlepší statív

 

 1.  Peak Design Travel – 1,56kg  hodnotenie 1,2
 2.  Manfrotto befree GT XPRO – 2kg  hodnotenie 1,4
 3.  Rollei Rock Solid Tripod Gamma Mark II – 1,75 kg  hodnotenie 1,4
 4.  JOBY GorillaPod 500 Action – 0,08kg  hodnotenie 1,6
 5.  Manfrotto Compact Action – 1,16kg  hodnotenie 1,6

Zdroj: Testberichte.de | Poradie zahŕňa produkty výborne dostupné aj na slovenskom trhu. Niektoré z produktov patrí medzi novinky a niektoré môžu byť primárne určené pre nemecký trh.

 

Zobrazte si viac informácií o produktoch z testu statívov

V SK sú aktuálne najpredávanejšie (najlepšie) tieto statívy

Najpredávanejšie lacné statívy (budget)
TOP Názov Obrázok Max.výška Hmotnosť Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 Extol Premium Extol Premium 125 3 9 2,2 Viac
2 Hama Star 05 Hama Star 05 106.5 0.52 6 1,6 Viac
3 Eternico T-100 Eternico T-100 9 2,8 Viac
Najpredávanejšie štandardné statívy
TOP Názov Obrázok Max.výška Hmotnosť Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 Rollei C5-i Rollei C5-i 159 1.666 35 1 Viac
2 Fixed FIXSN-XL-BK Fixed FIXSN-XL-BK 0.151 32 0 Viac
3 Rollei R22638 Rollei R22638 120 0.6 27 1 Viac
Najpredávanejšie TOP statívy premium
TOP Názov Obrázok Max.výška Hmotnosť Cena od [EUR] Hodnotenie Viac o produkte
1 DJI Osmo Mobile 6 DJI Osmo Mobile 6 0.071 169 1 Viac
2 Rollei C6i Rollei C6i 171.5 1.63 199 1 Viac
3 Zhiyun Smooth 5S Zhiyun Smooth 5S 1.514 192 0 Viac

Zobrazte si ďalšie najpredávanejší statívy

 

REKAPITULÁCIA:

VÍŤAZ TESTU statívov + NAJPREDÁVANĚJŠÍ statív ( kat. stred)

Zhrnutie: tu vidíte kto je víťaz testu statívov (výborne dostupných aj na slovenskom trhu) podľa nemeckého testu v roku 2023 + aktuálne nejprodávaněší kúsok v strednej cenovej relácii sledujúci najlepší statívy v SR. Touto voľbou rozhodne nesiahnete vedľa a môžete si byť istí, že vám produkty budú spoľahlivo slúžiť, anižbyste zbytočne preplácali.

 

VÍŤAZ TESTU NAJPREDÁVANEJŠÍ V SK
Peak Design Travel Rollei R22638
Testy statívov – víťaz testu 2022/2023
Najpredávanejší a najlepšie hodnotené statívy 2021/2022
1. MIESTO 1. MIESTO

  

Testy-spotrebicov.sk – testy statívov 2022/2023


 
 

 

5/5 - (6 hlasov)